A hentes az egyik legjobb falusi szakma. Ha kistérségben lakunk, akkor sok pénzt szerezhetünk azzal, hogy elmegyünk disznót vágni másokhoz. Hiszen, ez egy külön mesterség, és nem sokan értenek hozzá igazán, egy rosszul sikerült disznóvágás legalább annyira rossz, mint egy rosszul sikerült esküvő.
Ehhez el kell végezni egy kétéves OKJ képzést, ahol hentesipari munkásokat végeznek. ha élelmiszeripari szakközépiskolába jártunk, akkor elég egy éven keresztül tanulni a hentesipari szakmát.
Egyébként, ahhoz, hogy hentesként dolgozzunk, nem szükséges feltétlenül tanfolyamot végezni. Ha valakitől el tudjuk tanulni a szakma csínját-bínját, akkor igazán nem lesz mitől félnünk.
Ha falusi környezetben nőttünk fel, akkor a hentes szakma már felnőtt korunkra a zsebünkben lesz, ha rendszeresen megyünk a disznó vágásra.
Természetesen! Külföldön is keresik a jó henteseket, például Ausztriában, Németországban, sőt meg is fizetik a jó szakembereket, akár nettó 2500 eurót is meg lehet keresni egy hónapban egy húsfeldolgozó üzemben.
De idehaza is szükség van a jó munkásokra. Például a Hungerit húsfeldolgozó rendszeresen keres hentesipari alkalmazottakat.
A változatosság. Sokszor kell különféle állatokat levágni, ami mindig érdekessé teszi a munkát. Egyszer csirkét, kacsát vagy libát, másik alkalommal pedig disznót, marhát vagy juhot: ezért szükséges, hogy mindig tisztában legyünk azzal, hogy a különféle állatok milyen vágási technikákat igényelnek.
Attól biztos, hogy nem kell félnünk, hogy nem lesz hús otthon a kamrában. Minden vágáson szoktak a hentesnek plusz húst adni.